آخرین خبرها
تاریخ ارسال خبر: ۷ خرداد ۱۳۹۵ کد خبر: ۲۴۹۱۳۴۸۸۹
مشهد؛ خبر گازگرفتگی دسته جمعی دانشجویان اهوازی در هتل آپارتمانی در مشهد شایعه بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه پنج شنبه خبری مبنی بر" گازگرفتگی ۲۸ دانشجوی اهوازی در هتل آپارتمانی در مشهد" در برخی رسانه و شبکه های اجتمالی منتشر شد که پیگیری خبرنگار مهر از مسئولین مربوطه نشان از شایعه بودن این خبر داشت.

مصطفی مهرابی بهار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: چنین حادثه ای اتفاق نیفتاده و به مرکز امداد واورژانس نیز اعلام نشده است.

وی با اشاره به اینکه تمام امبولانس ها به دستگاه جی پی اس مجهز هستند گفت: اگر چنین حادثه ای اتفاق بیفتد و نیروهای امدادی به محل اعزام شوند، زمان اعزام و مسیر آنها در سامانه ثبت خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: طی چند روز گذشته هیچ حادثه گازگرفتگی گروهی ثبت نشده است.

در همین راستا طی تماسی با سازمان آتش نشانی، جویای صحت این خبر شدیم که این سازمان نیز این خبر را تکذیب کرد.

تاریخ ارسال خبر: ۶ خرداد ۱۳۹۵ کد خبر: ۲۴۹۱۳۴۸۸۸
مشهد؛ نوجوانی که در پارک بازی می کرد در چاه ۴ متری و بدون سرپوش سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان آتش نشانی مشهد شامگاه پنج شنبه حادثه ای مبنی بر سقوط نوجوانی حدودا ۱۴ ساله در داخل چاهی به عمق تقریبی ۴ متر توسط شهروندان به سامانه تلفنی ۱۲۵ اعلام و نجاتگران از دو ایستگاه به محل حادثه واقع در شهرک شهید بهشتی مشهد اعزام شدند.

براساس این گزارش به دنبال حادثه مذکور که در هنگام پریدن پسر ۱۴ ساله از روی چاهی خشک (چاه طرح اگو) به عمق تقریبی ۴ متر اتفاق افتاده بود، نجاتگران آتش نشانی با حضور در محل حادثه، فرد حادثه دیده را ضمن رعایت نكات ایمنی به سطح منتقل و وی را که تنها دچار ترس و اضطراب شده بود، برای مداوا و اطمینان از سلامت وی تحویل تکنسین های اورژانس دادند.

بنابراعلام کارشناسان این سازمان در بررسی های اولیه علت بروز این حادثه نبود سر پوش بر روی دهانه چاه گزارش شد.

بنابراین گزارش به دلیل مجاورت پارک کودک با چاه مذکور نجاتگران آتش‌نشانی ضمن کشیدن نوار هشدار در اطراف محل و اقدامات ایمنی لازم با تحویل محل به عوامل انتظامی به عملیات خود خاتمه دادند.

تاریخ ارسال خبر: ۶ خرداد ۱۳۹۵ کد خبر: ۲۴۹۱۳۴۸۸۷
مشهد؛مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: ادعای دانش آموزان درست نبوده و سوالات امتحانات نهایی تغییری نکرده و سخت تر نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، طی روزهای گذشته دانش‌آموزان مقطع نهم و سوم دبیرستان نسبت به دشواری سوالات امتحانات نهایی شیمی و ریاضی در مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان اعتراض کردند.

دانش‌آموزان معتقدند سطح سؤالات بسیار بالا بوده و میانگین نمرات آن‌ها را تحت شعاع قرار داده و در زمان کنکور با مشکل مواجه خواهند شد.

سید جواد حسینی، مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با اعتراض های اخیر دانش آموزان نسبت به سوالات امتحانات نهایی امسال، آن را امری عادی خواند و اظهار کرد: هر ساله شاهد این گونه اعتراضات هستیم.

وی با تأکید بر اینکه اینگونه اعتراضات هیچگونه تغییری در نتیجه آزمون ها ایجاد نمی کند افزود: برای طراحی سؤالات امتحانات نهایی استانداردهایی وجود دارد و سؤالات بر اساس اهداف دروس طراحی می‌شود.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه مسئولیت اصلی در حوزه امتحانات نهایی بر عهده سازمان سنجش است، گفت:‌ اگر سوالات امتحانات نهایی اشکال داشته باشند این موضوع از طریق گروه های آموزشی به مرکز سنجش منتقل شده و بررسی‌های لازم در رابطه با آن صورت می‌گیرد.

حسینی در رابطه با این سؤال که آیا این تجمع به صورت مجازی هماهنگ شده بود بیان کرد: گسترش فضای مجازی علت اصلی این اجتماعات است.

وی با اشاره به تغییر روند برگزاری امتحانات به شیوه محتوایی افزود: متاسفانه برخی دانش آموزان به جای کتاب درسی، جزوه‌های آموزشی معلمان‌ و موسسه‌ها را مطالعه می‌کنند و همین امر موجب دوری آنها از محتوای درسی و عدم موفقیت در آزمون ها می شود.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در پایان یادآور شد: سوالات نهایی از متن کتاب می‌آید نه از جای دیگر.

تاریخ ارسال خبر: ۶ خرداد ۱۳۹۵ کد خبر: ۲۴۹۱۳۴۸۸۶

طب سنتی به‌عنوان علمی ریشه‌دار در ایران باید به جایگاه خود برگردد

مشهد؛ رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد:‌ طب سنتی به‌عنوان علمی تأثیرگذار باید به جایگاه رفیع خود در نظام پزشکی بازگردد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی‌اکبر ولایتی ظهر پنج شنبه در همایش ملی «تاریخ پزشکی در تمدن اسلام و ایران» در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با بیان اینکه طب سنتی یک امر اساسی در نظام پزشکی ایران به شمار می‌رود، اظهار کرد: طب سنتی علمی برجای‌مانده از پیشینیان بوده و پایه علم پزشکی روز نیز محسوب می‌شود.

وی افزود: علوم فیزیک، شیمی، ریاضی و غیره از گذشته به وجود آمده و به‌عنوان مقدمه‌ای برای دوره‌های بعدی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل اضافه کرد: طب سنتی نیز در همین راستا قدم برداشته و علومی را تا به امروز در عرصه پزشکی برای ما تبیین کرده است.

ولایتی با اشاره به تأسیس کمیته تمدن و فرهنگ اسلامی در کشور، بیان کرد: این مرکز در راستای بالا بردن اعتمادبه‌نفس نسبت به جامعه پزشکی ایران بوده و اینکه نشان دهیم درگذشته بزرگانی وجود داشتند که علوم پزشکی و طب سنتی را در جامعه رواج دادند.

وی با بیان اینکه خاک و ژنتیک کشور ایران دارای استعدادهای قابل‌توجهی است؛ تأکید کرد: توانایی‌هایمان اگر فراتر از سایرین نباشد، کمتر نخواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بابیان اینکه نسخه‌ جدید امروز ما پیرامون نظام پزشکی، بازگشت به تمدن خویشتن است، خاطرنشان کرد: تأسیس دانشگاه طب سنتی یکی از اولویت‌های اصلی ما در امر گسترش فرهنگ طب سنتی ذر کشور بوده و امروز بالغ‌بر ۱۰ دانشگاه در سطح کشور تأسیس‌شده‌اند.

وی عنوان کرد: آموزش تمدن اسلامی به‌عنوان رویکرد اساسی در دانشگاه‌ها باید منظور شود. بیش از ۱۳ هزار عنوان کتاب در زمینهٔ پزشکی در تاریخ تمدن اسلامی کشورمان وجود دارد که در دانشگاه‌ها باید توجه شایانی بر آنان مبذول شود.

ولایتی با اشاره به اینکه کشور ایران دارای اقلیم‌های متفاوتی است، تصریح کرد:‌ بیش از ۸ هزار گونه گیاهی در کشور ایران وجود دارد که این آمار در حد خود بی‌نظیر بوده و حدود ۲۵ درصد از این گیاهان، درزمینهٔ دارویی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

وی با تاکید براینکه نسبت به طب سنتی باید نگاه و توجه ویژه‌ای داشته باشیم، افزود: درگذشته مراکز پزشکی همچون جندی‌شاپور سابقه درخشان ما را در عرصه پزشکی نشان می‌دهد و هسته اولیه پزشکی در ایران از این مرکز ایجادشده است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل بابیان اینکه امروز برخی به‌عنوان طب سنتی در سطح جامعه فعالیت ناصحیحی دارند، بیان کرد: وزارت بهداشت به‌عنوان متولی امر بهداشت باید رسیدگی‌های دقیق‌تری بر مراکز درمانی طب سنتی داشته باشد و با دادن نظم بر مراکز درمانی مجاز، شاهد تأثیرات مثبت طب سنتی بر جامعه شویم.

گفتنی است در همایش ملی تاریخ پزشکی در تمدن اسلام و ایران از چهار جلد کتاب پزشکی ازجمله کفایت المجاهدیه، تاریخ دارشفای استان قدس رضوی، تاریخ پزشکی نوین مشهد و دارشفای رضوی رونمایی شده و در پایان مراسم از مقالات برتر ارسال‌شده به همایش و دانشجویان برتر دانشگاه آزاد اسلامی قدردانی شد.

تاریخ ارسال خبر: ۶ خرداد ۱۳۹۵ کد خبر: ۲۴۹۱۳۴۸۸۵

طواف هشت ستاره مدافع حرم بر گرد خورشید

مشهد؛ مراسم تشییع پیکر هشت شهید مدافع حرم در مشهد با حضور باشکوه مردم و بدون حضور مسئولان ارشد شهر و استان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، صبح پنجشنبه پیکر مطهر هشت شهید مدافع حرم از لشکر فاطمیون، از مهدیه به سمت حرم مطهر با حضور خیل عظیم مردم شهید پرور مشهد و خانواده های معظم ایشان تشییع شد.

سیداسدالله حسینی، کاظم رحیمی، محمدعلی رمضانی، سلطانعلی احمدی، مصطفی مقدم، عبدل حسن محمدی، سیدحسن موسوی، مرتضی رجبی هشت شهیدی بودند که در این مراسم پس از پابوسی امام هشتم به خاک سپرده شدند.

نکته قابل تامل در این مراسم حضور تنها چند نفر از مسئولان نهادهای مرتبط و غیبت مسئولان ارشد شهری و استانی بود که انتظار می رفت حداقل برای دقایقی برای تسکین آلام خانواده های این عزیزان و احترام و بزرگداشت این شهدای گرانقدر در این مراسم حضور داشته باشند.

تاریخ ارسال خبر: ۶ خرداد ۱۳۹۵ کد خبر: ۲۴۹۱۳۴۸۸۴

احوال ناخوش بنای یادبود خیام نیشابوری و لزوم چاره‌اندیشی مسئولان

نیشابور ؛ آرامگاه خیام نیشابوری که شهرتی جهانی داشته و هر ساله میزبان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است این روزها حال و روز خوبی ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر؛ گروه استانها، ساناز ستاری: بنای یادبود و محوطه آرامگاه خیام نیشابوری که یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری نیشابور و مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده چندسالی است که با مشکلات و آسیب های جدی روبرو شده است.

به عقیده برخی کارشناسان میراث فرهنگی خراسان رضوی آرامگاه خیام که بیش از ۵۰ درصد تخریب شده است نیازمند اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان است تا در بازه زمانی ۶ ماهه به وضعیت مطلوب برسد.

تخصیص اعتبار برای بازسازی نیازمند نظر کارشناسان مرمت است

رئیس میراث فرهنگی شهرستان نیشابور در گفتگو با خبرنگار مهر از مرمت اثر تاریخی بنای آرامگاه خیام توسط کارشناسان برجسته میراث فرهنگی به زودی خبر داد.

مهدی کوثری با اشاره به تخریب بخشی از آرامگاه خیام در نیشابور اظهار کرد: آرامگاه خیام از ساختمان‌های شاخص طراحی شده در ایران است که تلفیقی موفق از عناصر سنتی و مدرن را به نمایش گذاشته است.

وی از حضور تیم کارشناسان میراث فرهنگی برای تعیین میزان تخریب این بنا خبرداد و افزود: این تیم کارشناسی متشکل از متخصصان برجسته سازه و کارشناسان مرمت سنگ و کاشی است که به منظور بررسی نحوه بازسازی و مرمت این بنا کار خود را از هفته آینده آغاز خواهند کرد.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان نیشابور بیان کرد: پیش بینی دقیق میزان اعتبارات لازم برای بازسازی این بنای تاریخی منوط به نظرات این تیم زبده کارشناس میراث فرهنگی خواهد بود.

کوثری با بیان اینکه مرمت این اثر تاریخی ارزشمند با همکاری میراث فرهنگی استان صورت می گیرد؛ افزود: هفته آینده میزان خسارت وارد شده به این اثر و هزینه های لازم برای تعمیر آن تعیین خواهد شد.

نیمی از بنای داخلی آسیب دیده است

همچنین مدیر آرامگاه خیام در گفتگو با خبرنگار مهر آسیب وارده به قسمت های داخلی بنای آرامگاه را بیش از ۵۰ درصد تخمین زد و آسیب وارده به قسمت های بیرونی اثر را بیش از ۳۰ درصد دانست.

فاطمه خانلقی افزود: کاشی های قسمت سقف داخلی آرامگاه خیام به علت عوامل طبیعی تخریب کلی شده و آسیب فراوانی دیده است.

وی گفت: این اثر تاریخی دارای قدمت بسیاری است و ۲۰ سال از آخرین مرمت این بنای فرهنگی کشور می گذرد.

بناهای تاریخی بخشی از هویت و پیشینه ما هستند و نگهداری از آنها حداقل کاری است که مسئولان میراث فرهنگی باید انجام دهند.

امید که این بنای با ارزش و سایر بناهایی که به نوعی سنگ بنای تاریخ این مرز و بوم هستند با نگاه ویژه دولت و نمایندگان مردم از مهجوریت خارج شده و جایگاه اصلی خودرا بازیابند.

تاریخ ارسال خبر: ۶ خرداد ۱۳۹۵ کد خبر: ۲۴۹۱۳۴۸۸۳

امیدی به حسن نیت آمریکا نیست/ به آمریکا خوش بین نیستم

مشهد؛ رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سابقه ارتباط آمریکا با ایران نشان داده که نمی توان به حسن نیت آمریکا امید داشت و لذا نسبت به مسئولان آمریکایی خوش بین نیستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر ولایتی ظهر پنج شنبه در حاشیه برگزاری همایش ملی تاریخ پزشکی در تمدن اسلام و ایران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص شروط کردن آمریکا برای استفاده از منافع اقتصادی برجام اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه نسبت به مسئولان آمریکا خوش بین نبوده است و در آن هیچ حسن نیتی سراغ نداریم.

وی تصریح کرد: ایران بر دفاع از حقوق خود همچنان پا بر جا است و تحت تأثیر الحاقات آمریکایی و وابستگانش در منطقه قرار نمی گیرد.

وی با بیان اینکه هیچگاه نمی توان به حسن نیت آمریکا امیدی داشت، افزود: جمهوری اسلامی ایران آنچه را که منافع ایران و ملت مسلمان اقتضا می کند انجام می دهد.

رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی در رابطه با همایش تاریخ پزشکی نیز گفت: برگزاری این همایش در دانشگاه آزاد اسلامی اقدام ارزشمندی در رابطه با احیای طب سنتی و تبیین تاریخ پزشکی اسلام و ایران است.

ولایتی تصریح کرد: گنجینه بزرگ علمی که ایران دارد مانند گوهری بر تارک تمدن اسلامی می درخشد.

تاریخ ارسال خبر: ۶ خرداد ۱۳۹۵ کد خبر: ۲۴۹۱۳۴۸۸۲

بیش از ۳۰۰واحد قطعه سازی خودرو در استان خراسان رضوی وجودارد

مشهد؛ استاندار خراسان رضوی گفت: در استان بيش از ۳۰۰ واحد قطعه سازی خودرو وجود دارد كه این تعداد ۷.۵ درصد از کل سرمایه گذاری های خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از اداره كل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این جلسه با اشاره به اینکه قطعه سازی خودرو یکی از قدیمی ترین صنایع است، اظهار كرد: لزوم بهره گیری از تکنولوژی های نوین در این حوزه لازم است.

استاندار خراسان رضوی افزود: باید با بهره گیری از تسهیلات بانکی، سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و کمک های دولت در قالب همکاری با صنایع دارای توجیه اقتصادی زمینه را برای به روز کردن خطوط تولید در این حوزه فراهم کرد.

رشیدیان با اشاره به هم مرز بودن استان با کشورهای CISو افغانستان از این وضعیت به عنوان فرصت مغتنمی برای صادرات یاد و تصریح کرد: سیاست دولت تدبیر و امید در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» حمایت از واحدهای تولیدی، توسعه صادرات غیرنفتی و اشتغال است.

وی با بیان اینکه وجود شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی در استان ظرفیت مطلوبی برای ارتقای کیفیت تولیدات است بر تقویت و توسعه ارتباط صنایع با این مجموعه ها به منظور بومی سازی تکنولوژی ها تاکید کرد.

تاریخ ارسال خبر: ۶ خرداد ۱۳۹۵ کد خبر: ۲۴۹۱۳۴۸۸۱

نمایشگاه یادمان ۱۷۵ غواص شهید در مشهد برگزار شد

مشهد؛با حضور مدیران شهری مشهد، نمایشگاه آثار دانشجویان معماری دانشگاه سوره با موضوع طراحی مجموعه یادمانی و فرهنگی ۱۷۵ غواص شهید برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شهرداری مشهد، با همت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نمایشگاه آثار دانشجویان معماری دانشگاه سوره با موضوع طراحی مجموعه یادمانی و فرهنگی ۱۷۵ غواص شهید در مجموعه کوهسنگی مشهد برگزار شد.

ساخت مجموعه ویژه یادمانی ۱۷۵ غواص شهید در شهر تهران و جنب دریاچه خلیج فارس در نظر گرفته شده است.

برای این مهم دانشجویان معماری دانشگاه سوره طرح‌های خود را برای این یادمان طراحی کردند که با همت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد آثار خود را در مجموعه کوهسنگی مشهد به نمایش گذاشتند.

در همين راستا، محمدرضا اکبریان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار دانشجویان معماری دانشگاه سوره با موضوع طراحی یادمان ۱۷۵ غواص شهید که در مجموعه کوهسنگی برگزار شد، اظهار کرد: طراحی پروژه یادمانی ۱۷۵ شهید مورد توجه دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه سوره قرار گرفت.

وی افزود: دانشگاه سوره بر اساس مصوبه شورای برنامه‌ریزی وزارت علوم به جای پرداختن به کمیات باید به مسایل ارزشی و دارای مفهوم بپردازد که بر این اساس موضوع طراحی یادمان ۱۷۵ شهید مورد توجه قرار گرفت.

اکبریان بیان کرد: در هنرهای موجود، معماری رشته‌ای است که ایجاد مفهوم برای اثر بسیار سخت است در حالی که در هنرهای دیگر همچون سینما این کار راحت‌تر و اثرگذاری بیشتری دارد.

معاون دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه سوره گفت: برای طراحی این آثار وصیت‌نامه‌ها و خاطرات این ۱۷۵ شهید مورد بررسی قرار گرفت و بعد برای این مهم شعار در نظر گرفته شد تا دانشجویان ارتباط عمیقی با ابعاد موضوع پیدا کنند.

وی عنوان کرد: محل قرارگیری ساختمان ۱۷۵ غواص شهید در تهران و در کنار دریاچه شهدا خلیج فارس در نظر گرفته شده و برای این پروژه ۵ هزار مترمربع فضا تعریف شده و این نمایشگاه با درخواست معاونت فرهنگی شهرداری مشهد ئر این شهر برگزار شده است.

تاریخ ارسال خبر: ۶ خرداد ۱۳۹۵ کد خبر: ۲۴۹۱۳۴۸۸۰

احتمال بارش رگباری و وزش باد شدید در نوار شرقی استان

مشهد؛ رییس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی از احتمال بارش رگباری و وزش باد شديد در نوار شرقی استان از بعدظهر پنجشنبه خبرداد.

یحیی قاینی پور در گفتگو با خبرنگار مهر، با بيان اينكه جو ناپايدار از بعدظهرامروز در استان مشاهده می شود، اظهاركرد: بر اساس مدلهای هواشناسی، از عصر امروز پنجشنبه پيش بيني بارش رگباری توام با وزش باد شديد در نوار شرقي استان می شود.

وی افزود:شب گذشته اين سرعت باد در نوارغربي استان حاكم بود كه خسارت هاي شديدی برای شهروندان در پی داشت.

رییس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی گفت: بيشترين سرعت وزش باد در داورزن و سبزوار بود كه سرعت آن به ۱۲۰ كيلومتر رسيد.

قاینی پور تصريح كرد: براساس آخرين آمار، سرعت باد امروز در شهرستان های سرخس تا خاف را مشاهده شده، كه احتمال وقوع خسارت برای شهروندان پيش بينی مي شود.

وی افزود: روند سرعت باد طي ۷۲ ساعت در استان پيش بينی شده كه از فردا نيز در استان شاهد افزايش دما خواهيم بود.