آخرین خبرها
تاریخ ارسال خبر: ۱۵ تیر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۹۴۴۲
مشهد؛ امام جمعه مشهد مقدس بیان کرد: بنای شرارت ها و جنایات استکبار جهانی از بین بردن یک یا چند مسلمان نیست بلکه غربی ها به دنبال براندازی دین اسلام هستند و لذا موضوع هسته ای ایران بهانه است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید احمد علم الهدی روز دوشنبه درجلسه تفسیر قرآن سوره محمد (ص) در مهدیه مشهد در جمع روزه داران گفت: موضوع انرژی هسته ای ایران تنها دستاویزی در دست غربی ها برای ایجاد آشوب در منطقه و براندازی نظام اسلامی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: از انجا که دین اسلام مانعی برای زورگویی و در مقام عمل سد راه استکبار برای چپاول ملت های مظلوم است لذا استکبار جهانی این موضوع را بر نتابیده و در صدد مقابله با دین اسلام است.

وی افزود: در دین اسلام آموزه های دینی همواره بر حمایت از مظلوم و ستادندن حقوق مظلوم از ظالم تاکید دارد و لذا این رفتار با رفتار ددمنشانه و زورگویانه غربی ها در تضاد است.

وی بیان کرد: در حال حاضر هم چون سال های دفاع مقدس تمامی قدرت‌های استکباری جمع شده‌اند و با حمایت از گروه های مختلف و ایجاد جنگ و درگیری در صدد حذف شیعیان بر آمده اند.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: از همین رو استکبار سعی می کند تکفیری پرورش داده و از آنها حمایت کند چون تکفیری ها نقطه مقابل ولایت حضرت علی (ع) بوده و آمریکا برای ضربه زدن به دین اسلام آز آنها بهره می برد.

وی با انتقاد از سیاست یک بام و دو هوای امریکایی ها بیان کرد: شما می بینید که در نماز جمعه یک کشور اسلامی و شهر مقدس مدینه و مکه نماز جمعه ای با حضور میلون ها نفر برگزار می شود اما چون خطیب آن در خطبه نخست تنها به بازگو کردن مسائل اخلاقی اکتفا کرده و خطبه دوم را نیز تنها به دعا خواندن می گذراند لذا آمریکایی ها بر آن لبخند می زنند.

وی افزود: این در حالی است که یک نماز جمعه ایران در شهرستان ها با جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر هم به دلیل واقع بینانه مطرح کردن مسائل روز مورد تحلیل و بررسی غربی ها قرار می گیرد.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه در نماز جمعه باید مردم را در جریان امور قرار داد افزود: غربی ها سیاستی را که با منافع آنها در تضاد باشند نمی پذیرند و لذا یکی از دلایل دشمنی آمریکا با ایرانی ها و همچنین دستورات اسلام همان روحیه استکبار ستیزی و مبارزه با ظلم و استکبار است.

رضای خدا به اقدامات ما پایان خوش می بخشد

امام جمعه مشهد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هر اقدامی و در هر حوزه ای باید برای رضای خدا باشد بیان کرد: بسیاری از افراد در عرصه‌های نظامی و سیاسی به مقابله دشمن می‌روند اما چون نیت آنها رضای خدا نبوده و تنها به منافع خود می‌اندیشند اقدامات آنها هیچ نتیجه‌ای ندارد.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: هر فردی برای منافع مادی خود وارد کارهای خدایی شود در حد شرک به خدا عمل کرده و کسانی که کار خدا را برای غیر خدا انجام دهند شرک انجام داده‌اند و این بدتر از گناه است.

وی تاکید کرد: بدون انگیزه خدایی و برخورداری از ایمان در هیچ هدفی نمی توان به مقصود رسید.

تاریخ ارسال خبر: ۱۵ تیر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۹۴۴۱
مشهد؛ خبرگزاری مهر؛ مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: در طی یک ماه گذشته موردی از تب کریمه کنگو در استان خراسان رضوی مشاهده نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد محمد صادقی با اشاره به اینکه بیماری تب کریمه کنگو یکی از مهمترین بیماری‌های خونریزی دهنده قابل انتقال بین انسان و حیوان است اظهار داشت: خوشبختانه موردی تا کنون در این استان مشاهده نشده است.

وی گروه‌های پرخطر در معرض این بیماری را شامل دامداران، دامپزشکان، کارمندان کشتارگاه و کارکنان بهداشتی درمانی برشمرد و افزود: این بیماری ویروسی است که به طور عمده از طریق گزش کنه‌های ناقل بیماری به حیوان و در نهایت به انسان منتقل می‌شود.

وی افزود:‌ این بیماری در دام هیچ گونه علامتی ندارد و اما در انسان در مراحل اولیه با علائمی مانند سرماخوردگی و در مراحل پیشرفته با خونریزی داخلی، خونریزی لثه، خونریزی ادرار و بینی و در صورت درمان نشدن به موقع با مرگ همراه است.

صادقی تاکید کرد: اجتناب از مصرف گوشت و جگر تازه خام و یا نیم پز، پرهیز از ذبح دام در معابر، منازل و مراسم‌های گوناگون تهیه محصولات دامی از مراکز معتبر از جمله راهکارهای پیشگیری از این بیماری به شمار می رود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: دام‌ها باید منحصرا در کشتارگاه‌ها ذبح شده و پس از ذبح دام، لاشه‌ها به مدت ۲۴ ساعت در پیش سرد در دمای صفر تا ۴ درجه نگهداری شود و سپس در سطح شهر توزیع شود.

وی با تاکید بر اینکه از مصرف گوشت‌هایی که فاقد تائیدیه دامپزشکی است باید خودداری شود افزود: تمام خون و ترشحات حیوانات آلوده می‌تواند آلوده کننده بوده و ناقل این بیماری باشد.

صادقی به افرادی که در مواجهه مستقیم با دام هستند توصیه کرد همواره مراقب گزش کنه‌های ناقل تب کریمه کنگو باشند و در هنگام تماس با دام‌ها، هنگام رفتن به مزارع و محیط‌هایی که احتمال وجود دام و کنه را دارد، مرتب لباس‌های خود را مورد بررسی قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه دست‌ها بیشترین سهم را در انتقال عامل بیماری‌زا به بدن دارند افزود: برای پیشگیری از این بیماری، مراقبت کافی از دست‌ها، حیاتی است؛ زیرا نخستین سد دفاعی بدن در مقابل ورود عوامل بیماری‌زا همچون تب کریمه کنگو دست‌ها هستند.

تاریخ ارسال خبر: ۱۵ تیر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۹۴۴۰
مشهد؛ رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد گفت: غلبه اقتصاد به سمت مسائل فرهنگی و تولیدات دانش بنیان است و گردشگری به عنوان یک صنعت نقش مهمی در توسعه اقتصاد فرهنگی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی رهنما، ظهر یکشنبه در نشست مشهد ۲۰۱۷ پایخت فرهنگی جهان اسلام که در تالار شورای شهر شهرداری مشهد برگزار شد با اشاره به لزوم توجه به اقتصاد فرهنگی اظهار داشت: فرهنگ مجموعه ای از دانسته های مادی و معنوی بشر در طول تاریخ است و جامعه بشری در قرن ۲۱ توجه ویژه ای به اقتصاد فرهنگی دارد.

وی با بیان این قرن ۲۱ زمان ماده زدایی از اقتصاد است افزود: در این قرن با ذخیره سازی انرژی و اطلاعات و فناوری وابستگی اقتصاد به ماده کم می شود و اشتغال زایی شکل دیگری می گیرد.

رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: دانایی محور اقتصاد قرار گرفته و تولید دانش و تکنولوژی و فناوری اطلاعات باید بخش عظیمی از نیروی انسانی را به خدمت بگیرد.

وی با بیان این که تولیدات فرهنگی سهم زیادی از اقتصاد در قرن ۲۱ را به خود اختصاص می دهد گفت: غلبه اقتصاد به سمت مسائل فرهنگی و تولیدات دانش بنیان در حال پیشروی است و در این میان گردشگری به عنوان یک صنعت نفش مهمی در توسعه اقتصاد فرهنگی می تواند داشته باشد.

رهنما شهرها را کانون ساماندهی به امور گردشگری دانست و افزود: باید به مدیریت شهرها و ساماندهی گردشگری و به ویژه میراث فرهنگی و تاریخی در جهت مدیریت مشهد ۲۰۱۷ توجه ویژه شود.

وی با اشاره به این که ایده پایتخت فرهنگی در دهه ۷۰ قرن بیستم در اروپا مطرح شد گفت: اولین پایتخت فرهنگی اروپا آتن و در سال ۱۹۸۳ انتخاب می شود.

رهنما ادامه داد: هدف از انتخاب پایتخت فرهنگی در جهان این است که ویژگی ها وظرفیت های شهرهای مختلف اروپا از این طریق به جهانیان عرضه شود و زمینه ای برای شناساندن میراث تاریخی و فرهنگی شهرها و جذب گردشگر ایجاد شود.

وی با بیان این که تعاملات آموزشی بحث مهمی است که سازمان اسلامی علمی و فرهنگی(ICESCO) مورد توجه قرار داده است افزود: سیستم های آموزشی سنتی و جدید در مشهد می توانند در مشهد ۲۰۱۷ نقش مهمی در معرفی مشهد داشته باشد.

برنامه ریزی برای پایتخت جهان اسلام به صورت علمی صورت نگرفته

رهنما ادامه داد: تاکنون برنامه ریزی برای پایتختی جهان اسلام به صورت علمی صورت نگرفته و بیشتر به عنوان یک اتفاق با آن برخورد شده است.

وی با بیان این که شهرهای مختلف جهان اسلام برای اتحاد کشورهای مسلمان به پایتختی فرهنگی انتخاب می شوند افزود: ترغیب همکاری های آموزشی و فرهنگی، مقابله با تهاجم فرهنگی و استفاده از خصوصایات بارز تمدن اسلام از دیگر اهداف سازمان اسلامی علمی و فرهنگی در این امر است.

رهنما تأکید کرد: تحکیم ارتباطات و درک مفاهیم، ایجاد صلح و امنیت در کشورهای اسلامی و برنامه ریی اسلامی پایه ای برای برنامه ریزی آموزشی و فرهنگی و جلوگیری از تخریب تمدن اسلام از دیگر اهداف مورد توجه سازمان اسلامی علمی و فرهنگی است.

وی ادامه داد: مشهد با دو ویژگی وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم و مرکزیت حوزه ادب فارسی و همچنین جایگاه بزرگ فرهنگی خراسان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در ۲۰۱۷ برگزار شده است.

رهنما با اشاره به این که گردشگری مذهبی یکی از انواع قدیمی گردشگری و دارای آداب وسنن خاص خود است گفت: این که ما به لحاظ زیرساختی، سازمانی و مدیریتی و بازاریابی وحتی توسعه این نوع گردشگری بتوانیم از ظرفیت پایتخت فرهنگی جهان اسلام استفاده کنیم بسیار با اهمیت است.

تابلو های سطح شهر تناسبی با ماهیت شهر ندارند

وی به لزوم توجه به سیما و منظر شهری اشاره کرد و گفت: تابلوهایی در سطح شهر نصب شده که هیچ تناسبی با ماهیت شهر ندارد و از طرف دیگر سیمای شهر را برای زائران و گردشگران مخدوش می کند.

رهنما تأکید کرد: اگر بخواهیم مشهد ردر آینده یک شهر فرهنگی باشد و از این طریق به رشد و توسعه مشهد دست یابیم باید با هدف گردشگری طرح جامعی برای مشهد تهیه کنیم.

وی با بیان این که ۲۰۱۷ فرصتی برای معرفی مشهد به جهان است گفت: تسهیلاتی برای رفت و آمد زائران خارجی به مشهد به خصوص در صدور ویزا باید صورت گیرد.

تاریخ ارسال خبر: ۱۵ تیر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۹۴۳۹

عملیات احداث ۵ نماد شهید گمنام در دانشگاه آزاد مشهد آغاز شد

مشهد؛ عملیات اجرایی احداث ۵ نماد شهید گمنام دفاع مقدس با هدف ترویج فرهنگ شهادت پس از اعلام فراخوان و دریافت ۱۰۰ طرح از دانشگاه های سراسر کشور در نهایت با پذیرفته شدن یک طرح در مشهد مقدس آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در مراسمی که به همین منظور با حضور مدیر کل بنیاد شهید و مسئولان دانشگاه ازاد اسلامی و رئیس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برگزار شد عملیات اجرایی احداث تعداد ۵ نماد شهید گمنام در محل مجتمع فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد.

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی در این آئین با بیان اینکه این اقدام ثوابی عظیم و اخروی به همراه دارد بیان کرد: به فرموده مقام معظم رهبری ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کمتر از شهادت نیست.

عابدین عابدی اظهار کرد: تعداد ۵ تن از شهدای گمنام در سال ۸۷ پس از پيگيری‌های مستمر دانشگاه و مساعدت بنياد حفظ آثار و حمايت بنياد شهيد و امور ايثارگران خراسان رضوی در محل مجتمع فرهنگي دانشگاه تدفين شدند.

وی افزود: از آن زمان تاكنون بالغ بر يك صد طرح جهت نصب نماد شهدا بررسی شده كه در نهایت يك طرح از ميان آن تعداد انتخاب و عملیات ساخت آن آغاز شده است.

وی یادآور شد: بسیاری از دستگاه های اجرایی در حال حاضر در راستای احداث نماد شهدا در گلزار های شهدای گمنام وارد عمل شدند که عملیات ساخت این نماد ها در برخی شهرستان‌ها در دست اجرا است.

افتتاح نماد شهدای گمنام در هفته دفاع مقدس

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد نیز در این رابطه گفت: فراخوان طراحی و ساخت نماد شهدای گمنام دانشگاه از سال ۸۷ به تمامی دانشگاههای کشور ارسال گردید که در همین راستا ۱۰۰ طرح دریافت شد.

حجت الاسلام رسولی با بیان اینکه این طرح ها در کمیته تخصصی دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت و از میان آنها ۱۰ طرح انتخاب شد افزود: بعد از ارزیابی این طرح ها سه طرح در شورای فرهنگی دانشگاه تصویب شد که با توجه به دو موضوع پیام شهادت و جهاد و هماهنگ بودن المان با طراحی و نقشه مجموعه فرهنگی طرح آخر تصویب گردید.

وی هزینه این طرح را حدود ۳۰۰ میلیون تومان ذکر کرد و گفت : محل تامین هزینه از بودجه جاری دانشگاه است اما کسانی که علاقمند کمک در ساخت این نماد هستند می توانند در این پروژه همکاری کنند.

وی از بهره برداری این طرح در هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت : طرح فوق الهام بخش استقامت، ایثار و فداکاری در دفاع مقدس است و دفاع از رهبری و امامت را تداعی می کند.

الهه سادات ذوقی حسینی عضو هیئت علمی گروه معماری سما دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و طراح این نماد نیز گفت: ایده اصلی پیوند معماری اسلامی و معماری بومی خراسان و معماری روز جهان است.

وی افزود: در این طرح سعی شده فرم گنبد از حالت سنتی به مدرن تبدیل شود به گونه ای که مفاهیم ارزشمند معماری گنبد درون آن وجود داشته باشد و درعین حال از تکنولوژی روز دنیا و سبک های جدید در ساخت ان استفاده شود.

وی گفت: تعداد ۸ قوس بیضوی به تاسی از نام مبارک امام رضا (ع) در طراحی این نماد استفاده شده که مزین به ۵ آیه قرآن به تعداد شهدای گمنام این مجموعه است.

تاریخ ارسال خبر: ۱۵ تیر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۹۴۳۸

تشکیل اتاق فکر برای ارتقای کیفیت نمایشگاه قرآن ضروری است

مشهد؛مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) گفت: تشکیل اتاق فکر نمایشگاه قرآن و عترت می تواند این نمایشگاه را برای سال ۲۰۱۷ آماده و آن را همطراز با جایگاه جهانی خود کند.

سید جواد جعفری در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد به خبرنگار مهر گفت: خوشبختانه رویکرد مردمی دهمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد نسبت به سال های گذشته تقویت پیدا کرده است.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) افزود: توسعه فعالیت های قرآنی و افزایش مشارکت مردم در این قبیل فعالیت ها از جمله توقعاتی است که می توان از نمایشگاه های قرآن و عترت داشت که خوشبختانه در این نمایشگاه محقق شده است.

وی گفت: یکی از مهم ترین دستاوردهای نمایشگاه های قرآن در هر شهری ایجاد فضای با نشاط در ماه مبارک رمضان است که بهاری قرآنی را در میان مردم به وجود می آورد و عطر این بهار ۱۰ روز تمام شهر را در برمی گیرد.

جعفری با اشاره به اینکه فرهنگ رضوی جدای از فرهنگ قرآنی و اسلامی نیست، تصریح کرد: فعالیت های رضوی با محیط باصفای فرهنگی در حوزه قرآن مرتبط با ارزش های قرآنی هم سو و هم جهت است و این رویکرد به وسیله ابزارهای مختلف هنری هنرمندان، تولید نرم افزار و سخت افزارهای فرهنگی، فعالیت های مردم نهاد می تواند جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برگزاری چنین نمایشگاهی چگونه می تواند در معرفی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ دارد، گفت: تشکیل اتاق فکر برای چنین نمایشگاه هایی با برگزاری جلسات معین می تواند نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد را همطراز با جایگاه مشهد در سال ۲۰۱۷ کند.

تاریخ ارسال خبر: ۱۵ تیر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۹۴۳۷

۱۵۰۰ تن جو تضمینی از کشاورزان سرخسی خریداری شد‌

علیرضا عرفانی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در سرخس، با اشاره به خرید تضمینی جو اظهار داشت: خرید تضمینی جو از دهه آخر خرداد ماه آغاز شد و با دستور وزیر جهاد کشاورزی توسط تعاون روستایی برای شرکت پشتیبانی و امور دام جهاد کشاورزی خراسان رضوی صورت گرفت.

مدیر جهاد کشاورزی سرخس افزود: تا چند وقت گذشته بهای جوی خریداری شده پرداخته نشده بود که با پیگیری های صورت گرفته سه چهارم از بهای جوی خریداری شده را با توجه به اعتبار جدیدی که آمده است پرداخت کردیم.

عرفانی با بیان اینکه امسال 1500 تن جو در سرخس از کشاورزان خریداری شده است گفت: وضعیت آن یک چهارم باقی مانده از جوهای خریداری شده که هنوز بهای آنها پرداخت نشده به زودی تسویه می شود.

وی بیان کرد: بهای این یک چهارم حدود 375 تن با تامین اعتبار صورت گرفته پرداخت می شود؛ جو با قیمت 920 تومان از کشاورزان خریداری شد.

عرفانی در پایان گفت: با توجه به بررسی ها و پایش هایی که در سطح شهرستان سرخس داشتیم اگر جهاد کشاورزی جو شهرستان را به صورت خرید تضمینی خریداری نمی کرد، این جو توسط دلالان با قیمت 650 تا 700 تومان خریداری می شد.

انتهای پیام/ آ

تاریخ ارسال خبر: ۱۵ تیر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۹۴۳۶

راهپیمایی روز قدس در ۱۷۵ نقطه خراسان رضوی برگزار می‌شود

حجت الاسلام سیدمحمد سلطانی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس، اظهار داشت: راهپیمایی روز جهانی قدس در روز جمعه 19 تیرماه (23 رمضان) و از ساعت 10 صبح برگزار می شود.

وی افزود: راهپیمایی روز جهانی قدس در 175 نقطه خراسان رضوی همزمان با سراسر کشور برگزار می شود و در این راستا هماهنگی های لازم از سوی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان با شهرستان ها صورت پذیرفته است.

رئیس شورای تبلیغات اسلامی خراسان رضوی عنوان کرد: این مراسم در مشهد از میدان پانزده خرداد آغاز می شود و راهپیمایان به سمت میدان بیت المقدس و حرم مطهر رضوی حرکت می کنند و طول مسیر راهپیمایی توسط بالگرد فیلم برداری می شود و صوت مجهز و یکنواخت هم تدارک دیده شده است.

سلطانی تصریح کرد: در خاتمه راهپیمایی خواهران از ورودی باب الجواد(ع) و برادران از ورودی باب الرضا(ع) وارد حرم مطهر رضوی و صحن جامع رضوی می شوند.

وی تأکید کرد: در پایان راهپیمایی روز جهانی قدس سخنرانانی قبل از ایراد خطبه های نماز جمعه سخنرانی می کنند و سخنران مشهد هم حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی است و سپس خطبه های نماز جمعه و اقامه نماز جمعه را به امامت آیت الله سیداحمد علم الهدی امام جمعه مشهد خواهیم داشت.

رئیس شورای تبلیغات اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: تمامی دستگاه های فرهنگی و اجتماعی همچون حوزه علمیه، پلیس راهور، نیروی انتظامی، اوژرانس، هلال احمر، آتش نشانی، قطار شهری، اتوبوسرانی و دیگر دستگاه ها از ابتدا تا انتهای مسیر راهپیمایی روز جهانی قدس با شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی همکاری دارند تا نمایشی خوب را در تمامی بخش ها داشته باشیم و شاهد مشکلی نباشیم.

وی بیان داشت: امام خمینی(ره) با ژرف اندیشی و نگاه عالمانه و عمیقی که به حوادث جهان داشتند، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به نام روز جهانی قدس نام گذاری کردند؛ روز جهانی قدس تمام نقشه های رژیم صهیونیستی برای به حاشیه راندن و به فراموشی سپردن مسئله فلسطین و اشغال قدس شریف را نقش بر آب می کند.

رئیس شورای تبلیغات اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: راهپیمایی روز جهانی قدس امسال به دلیل حمایت رژیم صهیونیستی از گروهک تروریستی داعش و جنایت کاران آل سعود از اهمیت ویژه ای نسبت به سال های گذشته برخوردار است و بی تردید حضور با شکوه و میلیونی مردم این توطئه خطرناک را خنثی کرده و مکر این شیاطین را به خودشان باز می گردانند.

سلطانی خاطرنشان کرد: تنها راه نجات قدس شریف اتحاد، انسجام و وحدت عملی مسلمانان است و راهپیمایی هرچه باشکوه تر روز جهانی قدس زمینه اتحاد و همدلی میان مسلمان را فراهم می کند.

انتهای پیام/ آ

تاریخ ارسال خبر: ۱۵ تیر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۹۴۳۵

مجتبوی: فراخوان همایش تعلیم و تربیت در آموزه‌های رضوی منتشر شده است

سید حسین مجتبوی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس در حاشیه بازدید از غرفه خبرگزاری تسنیم در نمایشگاه قرآن و عترت مشهد اظهار داشت: دانشگاه فرهنگیان یک دانشگاه ماموریت گرا است، به این معنی که دانشجویی که از روز نخست به این دانشگاه وارد می شود به دنبال استخدام در آموزش و پرورش است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی افزود: دانشجویان این دانشگاه از روز نخست حضور خود در دانشگاه برایشان حکم کارگزینی صادر می شود و دارای تعهد استخدامی هستند.

مجتبوی گفت: در حال حاضر در سراسر کشور 70 هزار دانشجو دانشگاه فرهنگیان وجود دارد که هزار نفر این افراد را دانشجویان دانشگاه فرهنگیان استان تشکیل می دهند که 30 درصد از این افراد دارای مدرک کاردانی هستند که خود را برای مدرک کارشناسی آماده می کنند.

رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی تاکید کرد: 70 درصد دانشجویان نیز کسانی هستند که از طریق کنکور جذب دانشگاه فرهنگیان شده اند که در 16 رشته دانشگاهی به تحصیل می پردازند که به تمامی افراد کمک هزینه دانشجویی تعلق می گیرد.

وی تصریح کرد: باید این نکته را بگویم که تحصیل، مخارج و مکان اسکان این دانشجویان به صورت رایگان است که فرصت خوبی را برای دانشجویان زبده فراهم کرده ایم که بر همین اساس بالغ بر 100 دانشجو زبده دختر و پسر دارای رتبه زیر 300 در این دانشگاه فعالیت می کنند که حتی در بین دانشجویان فردی وجود دارد که رتبه کنکور وی 4 کشوری است و این نشان از ظرفیت های دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی گفت: در حال حاضر به دنبال رایزنی جهت جذب هیئت علمی دانشگاه هستیم که این امر از سوی پرتال جذب در حال انجام است و در سال جدید حدود 100 نفر از فارغ التحصیلان وارد و جذب دانشگاه می شوند و پس از گذراندن یک پروسه کوتاه مدت به عنوان هیئت علمی دانشگاه منصوب می شوند.

مجتبوی تصریح کرد: نکته ای که درباره دانشگاه فرهنگیان وجود دارد و بسیاری از افراد از آن مطلع نیستند این است که دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی دارای یک دانشگاه مرکزی و دو پردیس ویژه خواهران و برادران است که 4 مرکز تابعه در این دانشگاه وجود دارد.

وی تصریح کرد: پیش بینی ما برای سال تحصیلی آینده این است که بالغ بر 10 هزار دانشجو جذب دانشگاه می شوند که بنا بر پیش بینی وزارتخانه قرار است از این تعداد 5000 نفر افرادی باشند که دارای مدرک تحصیلی لیسانس هستند و قرار است که از طریق آزمون آموزش و پرورش جذب شوند و یک سال دوره آموزشی ببیند و سپس از طریق آزمون جذب آموزش و پرورش شوند.

مجتبوی گفت: پنج هزار دانشجو معلم باقی مانده دیگر قرار است از طریق کنکور سراسری و در پردیس های 64 گانه دانشگاه و 97 مرکز دانشگاهی در رشته های موجود دانشگاهی جذب می شوند که در مجموع ما 10 هزار دانشجو داریم که نیمی از این افراد با مدرک لیسانس و مابقی با مدرک دیپلم جذب این دانشگاه می شوند.

وی تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با توجه به ظرفیت های عظیمی که دارد همیشه به دنبال این بوده که بتواند جشنواره های کشوری را برگزار کند؛ با توجه به اینکه همه ساله طرح جشنواره حیات طیبه در مشهد برگزار می شد اما برای امسال 10 استان نیز به دنبال میزبانی این جشنواره هستند اما اینکه خراسان رضوی بتواند میزبان این دوره باشد یا نباشد در روز های آینده مشخص می شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با بیان اینکه سیاست دانشگاه فرهنگیان این است که به طور قطع باید جشنواره حیات طیبه در این دانشگاه چه در سطح استانی، منطقه ای و کشوری برگزار شود، گفت: نکته ای که در رابطه با جشنواره امسال حیات طیبه وجود دارد این است که این مسابقات به صورت استانی و در 10 استان برگزار شود اما برگزاری این جشنواره امسال به شکل متمرکز نیست.

مجتبوی تصریح کرد: قرار است که المپیاد ورزشی دانشجویان مرداد ماه در زنجان برگزار شود که برای این مسابقات 10 نماینده از خراسان رضوی حضور پیدا می کنند که در همین راستا 170 دانشجو معلم دختر برای نخستین بار تحت عنوان دختران دانشجو معلم زیارت اولی ها به مشهد سفر کردند و در اردوگاه ثامن الحجج اسکان پیدا کردند که قرار است به صورت کشوری مهرماه این طرح برای پسران برگزار شود.

وی تصریح کرد: بنا بر برنامه ریزی های صورت گرفته به دنبال این هستیم که بتوانیم همایش ملی علمی، پژوهشی تعلیم و تربیت در آموزه های رضوی را با همکاری بنیاد بین المللی امام رضا(ع) برگزار کنیم و در حال حاضر دبیرخانه جشنواره فعال شده و قرار است این همایش به مناسبت دهه کرامت در مهرماه در مشهد مقدس برگزار شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی گفت: با توجه به اینکه ایام مبارک دهه کرامت در شهریور ماه است و در این ایام دانشگاه فرهنگیان تعطیل است مصوب شده که این همایش همزمان با سال تحصیلی و در فضای دانشگاه برگزار شود که به احتمال زیاد این همایش در 17 و 18 مهرماه برگزار و به تمام دانشگاه های کشور فراخوان این جشنواره ارسال شده است.

انتهای پیام/

تاریخ ارسال خبر: ۱۵ تیر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۹۴۳۴

قرآن کریم با ترجمه حداد عادل در مشهد به چاپ رسید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس به نقل از روابط عمومی و تبلیغات به نشر، ترجمه قرآن کریم به زبان فارسی، که تاریخی هزار و دویست ساله دارد، در سه دهه اخیر در کشورمان رونق و رواج بسیاری یافته است و در این سال ها بسیاری از افراد به ترجمه کلام الهی به فارسی همت گماشته اند و تلاش کرده اند تا در فهم معانی و حقایق قرآنی به فارسی زبانان مدد رسان باشند.

بر همین اساس چاپ قرآن مجید توسط انتشارات آستان قدس رضوی با ترجمه غلامعلی حداد عادل به عنوان رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گام خوبی در راستای هموارتر کردن راه برای فهم قرآن و تعمیم و تسهیل مراجعه به ترجمه و خواندن آن همراه با تلاوت آیات است.

این ترجمه از قرآن با خط عثمان طه که برای نخستین بار در سال 1390 توسط انتشارات آستان قدس رضوی به چاپ رسید، تا کنون در دو قطع وزیری و جیبی با تیراژی برابر با 25هزار نسخه چاپ و منتشر شده است.

این ترجمه از قرآن تلاش دارد تا ارائه نکاتی همچون داشتن نثری استوار و شیوا، ترجمه به فارسی متداول و معیار امروز، عدم استفاده از ترجمه تحت اللفظی و توجه به تفاوت های ساختار زبان فارسی و عربی و رعایت ظرافت های هرکدام توفیق درک و فهم حقایق قرآنی را به حقیقت جویان و پویندگان راه حق اعطا کند.

از دیگر ویژگی های این ترجمه می توان به شیوایی و روانی آن در اثر استفاده از تاریخ هزار سال نظم و نثر فارسی برای هرچه شیواتر شدن آن و همچنین آوردن مرجع ضمیر به جای خود ضمیر، جابه جا کردن عبارات در زبان فارسی، ترجمه مفرد برخی از جمع های آخر آیات، برگرداندن قالب های زبانی عربی به قالب های زبان فارسی، بیان جملات کوتاه به تأسی از نثر فارسی اشاره کرد.

علاقه مندان به تهیه قران کریم با ترجمه غلامعلی حداد عادل و همچنین مشاهده و تهیه سایر کتاب های انتشارات آستان قدس رضوی می توانند به نشانی اینترنتی www.behnashr.com و یا فروشگاه های سطح شهر مشهد و نمایندگی های سراسر کشور مراجعه کرده و یا از طریق سامانه پیامکی به شماره 30003209 با این انتشارات تماس برقرار کنند.

انتهای پیام/

تاریخ ارسال خبر: ۱۵ تیر ۱۳۹۴ کد خبر: ۲۴۹۱۲۹۴۳۳

نیت انسان در انجام کار خدایی نباید انگیزه شخصی باشد‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر امروز در جلسه تفسیر قرآن در محل مهدیه مشهد، اظهار داشت: نیت انسان در انجام کار خدایی باید ایمان باشد نه اینکه برای منافع شخصی و مقام وارد کاری شویم.

امام جمعه مشهد مقدس بیان کرد: این درست است که گناه ندارد، اما نوعی شرک است که با نیت منافع شخصی وارد کاری شویم که متعلق به خدا است، خداوند در قرآن کریم چند نعمت را معلول عمل ما معرفی می کند: اینکه خداوند به یاد ماست، نتیجه این است که بنده خدا به یاد اوست، برکت در مقابل شکرگذاری، وفای به عهد خداوند در حق انسان معلول وفاداری انسان به عهد است شامل این نعمات است.

این خبر تکمیل می شود...